W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Mapa gmin i opis powiatu

 

 

Powiat w liczbach:

dane z GUS z 2018 roku

Liczba ludności – 90 200
Liczba ludności (miasta) – 43 170
Liczba ludności (wsie) – 47 030
Kobiety – 46 402
Mężczyźni – 43 798

 

Położenie

Powiat bolesławiecki został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą powiatu jest miasto Bolesławiec. Powiat bolesławiecki leży w południowo-zachodniej części kraju w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Jest on drugim co do wielkości powiatem tegoż województwa. Administracyjnie powiat sąsiaduje z powiatami: zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, złotoryjskim, legnickim, polkowickim (województwo dolnośląskie) oraz żagańskim (województwo lubuskie). Tutaj też przebiega granica pomiędzy województwami dolnośląskim i lubuskim. Powiat bolesławiecki położony jest w pobliżu granic Polski z Czechami i z Niemcami, na skrzyżowaniu dróg łączących Wschodnią i Zachodnią Europę oraz Skandynawię z Europą Południową. Duże obszary leśne zajmujące około 50 % powierzchni gminy determinują położenie i rozwój osadnictwa. Należy jednak wskazać, że powiat bolesławiecki nie należy do grupy subregionów wysoce zurbanizowanych. Przez obszar powiatu prowadzą projektowana autostrada A4 (węzły: Godzieszów, Wykroty, Bolesławiec i Krzyżowa) oraz autostrada A18, na której zlokalizowano węzły: Świętoszów, Golnice, Lipiany i Krzyżowa. Powiat bolesławiecki graniczy od północy z województwem lubuskim, od zachodu z powiatem zgorzeleckim, od południa z powiatami lubanskim i lwóweckim, od wschodu natomiast z powiatami: złotoryjskim, legnickim i polkowickim. Przez teren powiatu przebiegają ważne trasy komunikacyjne: drogi wojewódzkie: nr 297, nr 363, nr 350. System ten dopełnia dość gęsta sieć tras powiatowych i gminnych a także osobowo-towarowe trasy kolejowe.

 

Drogi i koleje

Przez obszar powiatu prowadzą autostrada A4 (44 km; węzły: Godzieszów, Bolesławiec i Krzyżowa) oraz autostrada A18 (28 km), na której zlokalizowano węzły: Świętoszów, Golnice, Lipiany i Krzyżowa. Przez powiat przechodzi również Droga wojewódzka nr 297 (DW297), która łączy drogę ekspresową S3 z autostradami A18 i A4 oraz drogami krajowymi nr 12 i 30. Duże znaczenie ma również droga krajowa nr 94.

Bolesławiec posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z takimi miastami jak Wrocław, Cottbus, Drezno, Berlin, Hamburg, Katowice czy Kraków.

 

Transport Lotniczy

W odległości niecałych 120 km od Bolesławca, centralnego miasta powiatu, znajduje się Port Lotniczy Wrocław (www.airport.wroclaw.pl). Dojazd do lotniska jest dogodny z racji łączącej Bolesławiec z Wrocławiem autostrady A4.

Nieco ponad 200 km od Bolesławca znajduje się Port-Lotniczy Poznań Ławica (www.airport-poznan.com.pl).

 

Odległość od wybranych miast

Bolesławiec – Legnica – 53 km
Bolesławiec – Jelenia Góra – 54 km
Bolesławiec – Zielona Góra – 86 km
Bolesławiec – Wrocław – 123 km
Bolesławiec – Warszawa – 466 km
Bolesławiec – Drezno – 158 km
Bolesławiec – Berlin – 245 km

 

Odległość od przejść granicznych

Bolesławiec – Zgorzelec/ Görlitz (Niemcy) – 46 km
Bolesławiec – Jędrzychowice/Ludwigsdorf (Niemcy) – 56 km
Bolesławiec – Olszyna/Forst (Niemcy) – 80 km
Bolesławiec – Jakuszce/Harrachov (Czechy) – 77 km

 

 

Strefy ekonomiczne

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – Krzywa
http://lsse.eu/o-nas/strefa/

Podstrefa leży przy autostradzie A4, 5 km od węzła komunikacyjnego łączącego autostrady A4 i A18. Zaplecze kadrowe dla podstrefy stanowią położone w odległości 11 km miasto Bolesławiec oraz oddalona o 40 km Legnica. Doskonałe możliwości komunikacyjne sprawiły, że zainwestowały tu takie firmy jak Hörmann Legnica Sp. z o.o., czy Młynpol Sp. J. Bliska odległość przejść granicznych w Zgorzelcu i Jędrzychowicach pozwala firmom rozszerzać swoją działalność na innych rynkach europejskich.

Całkowita powierzchnia podstrefy wynosi 83,2048 ha. Do zagospodarowania pozostaje łączny obszar o pow. 54 ha. Działki inwestycyjne dostępne są w przedziale od 0,9 ha do 42,4 ha. Istnieje możliwość dzielenia istniejących działek oraz ich łączenia w większe kompleksy. Podstrefa wyposażona jest w pełną infrastrukturę techniczną za wyjątkiem sieci gazowej.

 

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna – Bolesławiec
www.invest-park.com.pl/?n=72&lang=pl

Podstrefa Bolesławiec obejmuje łącznie obszar o powierzchni 39,9 ha i jest w całości terenem niezabudowanym, co stwarza dogodne warunki do kształtowania zabudowy.

Podstrefa Bolesławiec położona jest w odległości:

  • 5 km od autostrady A4
  • 45 km od przejścia granicznego w Zgorzelcu
  • 70 km od przejścia granicznego w Jakuszycach
  • 100 km od przejścia granicznego w Golińsku
  • 167 km od przejścia granicznego w Kudowie Zdroju
  • 112 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu

Przedsiębiorcy inwestujący na proponowanych terenach należących do WSSE mają możliwość uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości.

 

Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A. Podstrefa Nowogrodziec – Wykroty
www.ssemp.pl/teren/4/opis

Teren pod inwestycję – ok. 13 ha