W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Gmina Warta Bolesławiecka

 

Herby Gminy Warta Bolesławiecka

Wójt: Mirosław Haniszewski
Przewodniczący Rady Gminy: Adam Maksymczyk

 

Urząd Gminy
Warta Bolesławiecka 40c, 59-720 Raciborowice Górne
www.wartabol.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 075 738 95 73, 075 738 95 92, fax 075 738 95 23

 

Gminę, liczącą blisko 8 tys. mieszkańców, tworzy 11 sołectw i 10 wsi, w tym jedna Rada Osiedla.

Pierwsze ślady istnienia, położonej na terenie gminy, osady – ruiny “Gwiezdnego Zamku” wraz z wałami i podwójną fosą – datowane są na XII w. Gmina leżała na szlaku “Via Regia” - “Drogi Królewskiej”, prowadzącym od Hiszpanii do Rosji, przy którym w XIII w. powstał dzisiejszy Tomaszów Bolesławiecki. Na 1346 r. datowane są początki miejscowości Wartowice, słynącej z piaskowca, z którego jest zbudowanych wiele obiektów w Europie. Powstanie tej osady było związane ze znajdującymi się wówczas na tym terenie kamieniołomami, w miejscu których obecnie obaczyć można kamienne Diabelskie Koryto.

Świadkami historii, które warto zwiedzić, są zabytki kultury materialnej i atrakcje przyrodnicze, m.in. 400-letni dąb “Dionizy”, kościół pw. Najświętszej Marii Panny z 1327 r. , “Złoty Młyn” z 1591 r., funkcjonujący do dnia dzisiejszego oraz zamek wzniesiony w latach 1540-1541, a w XVII i XVIII w. rozbudowany na pałac w stylu barokowym. Wszystkie obiekty położone są w Warcie Bolesławieckiej.

W 2005 r. gmina otrzymała certyfikat “Gmina Fair Play” - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, natomiast w 2002 r. została laureatem nagrody “Dolnośląski Klucz Sukcesu” dla najbardziej gospodarnej gminy wiejskiej za rok 2001.

Na terenie gminy działają następujące firmy: Kopalnia Gipsu i Anhydrytu w Niwnicach, Hofmann Polska Sp. z o.o., zajmująca się obróbką kamienia oraz Studio Borowski Sp. z o.o. Właściciel firmy – Stanisław Borowski jest cenionym na całym świecie artystą, wykonującym rzeźby ze szkła. Jego dzieła były wystawiane w galeriach i muzeach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii, Chinach, Meksyku i Francji.

Odpowiadając na potrzeby edukacyjne mieszkańców, uruchomiono Centrum Kształcenia na Odległość w Tomaszowie Bolesławieckim i Raciborowicach, oferujące kształcenie w systemie e-learningowym. Celem programu jest umożliwienie mieszkańcom korzystania z nowoczesnych narzędzi i metod kształcenia oraz podnoszenie kwalifikacji bez konieczności opuszczania okolic zamieszkania.

opracowano na podstawie: albumu Powiat Bolesławiecki, stron internetowych www.wartaboleslawiecka.pl, www.stat.gov.pl, www.borowski-glas.de