W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Gmina Nowogrodziec

 

Herby Gminy Nowogrodziec

 

Burmistrz: Robert Relich
Przewodnicząca Rady Miejskiej:                     Łukasz Konrad Izydorczyk

 

Urząd Miejski Nowogrodziec
Rynek 1, 59-730 Nowogrodziec
www.nowogrodziec.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 075 738 0660, fax 075 731 64 16

 

Gmina, licząca blisko 15 tys. mieszkańców, składa się z 13 miejscowości wiejskich oraz miasta Nowogrodziec, które zamieszkuje ponad 4 tys. osób.

Początki Nowogrodźca - datowane na 1202 r. - związane są z założeniem zamku myśliwskiego przez Henryka Brodatego przy szlaku handlowym, zwanym “Wysoką Drogą”. W 1217 r. książę podarował zamek swojej żonie, która następnie przekazała go zakonowi Magdalenek. Zakon z czasem stał się właścicielem pobliskich wsi, a w 1495 r. - miasta, które dzięki temu zaczęło się prężnie rozwijać. W 1547 r. Jonasz Anders wzniósł pierwszą w mieście garncarnię, a w 1689 r. powstał pierwszy cech garncarski. Od chwili uruchomienia garncarni Nowogrodziec rywalizował z miastem Bolesławiec w rzemiośle garncarskim.

Zwiedzając gminę, warto zobaczyć ruiny klasztoru zakonnic św. Marii Magdaleny, gdzie pierwotnie stał zamek myśliwski; wieżę widokową; dawny kościół ewangelicki oraz kościół pw. św. Mikołaja w Nowogrodźcu. Ciekawe zabytki znajdują się także w Gościszowie (m.in. kościół parafialny p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, średniowieczny pręgierz, ruiny dawnego kościoła ewangelickiego).

Gościszów, oprócz interesujących zabytków, wyróżnia specyficzna kultura, która rozwinęła się w wyniku połączenia tradycji galicyjskich i bośniackich. Gminę zamieszkują potomkowie Polaków, którzy wyjechali z Galicji do Bośni, a po II wojnie światowej powrócili do Polski, osiedlając się na Dolnym Śląsku. Symbolem ich dziedzictwa kulturowego jest Pieczenica (Pečenica), czyli święto pieczonego prosiaka. Zwyczaje związane z tym świętem są do dnia dzisiejszego kultywowane, i od wielu lat na uroczyste biesiadowanie zapraszani są przedstawiciele sąsiednich regionów i państw.

Na obszarze gminy mieści się Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, która będzie funkcjonować do dnia 31.12.2026 r. Na terenie SSEMP działa 11 firm, w tym BDN Sp. z o.o. Sp. K., Colian Sp. z o.o., Weber Hydraulika Sp. z o.o. i Rena Polska Sp. z o.o., TBAI Poland Sp. z o.o. Ponadto gmina oferuje ponad 180 h terenów inwestycyjnych w Wykrotach w pobliżu węzła na budowanej autostradzie A4, obok SSEMP.

 


opracowano na podstawie: albumu Powiat Bolesławiecki, strony internetowej www.nowogrodziec.pl, www.stat.gov.pl