Spotkanie miłości i dobra

DSC 0053Już po raz XIV odbyło się integracyjne spotkanie opłatkowe osób niepełnosprawnych, któremu przewodniczył delegat biskupa legnickiego ks. dr Jarosław Kowalczyk. W imieniu organizatorów, uczestników spotkania przywitał Starosta Bolesławiecki – Cezary Przybylski.

Drodzy Państwo, witam serdecznie osoby niepełnosprawne, które wraz z rodzinami i przyjaciółmi po raz kolejny przyjęły zaproszenie na integracyjne spotkanie opłatkowe. Współorganizatorami opłatkowej uroczystości jest Powiat Bolesławiecki oraz Stowarzyszenie Rodziców Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Bolesławcu z panem prezesem Arkadiuszem Żądło, gminy z terenu Powiatu Bolesławieckiego a także parafie z dekanatu Bolesławiec Wschód, Bolesławiec Zachód i Nowogrodziec. W tym roku za część liturgiczną spotkania jest odpowiedzialny dekanat Bolesławiec Wschód i ks. dziekan Andrzej Jarosiewicz. Cieszę się, że na „Opłatek” przybyli przedstawiciele Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, władz samorządowych i wojewódzkich, księża oraz ci, którzy na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi.

Szanowni Państwo, w tym roku nas Polaków czeka szczególne wydarzenie – kanonizacja Jana Pawła II. Wielokrotnie Ojciec św. wypowiadał się na temat osób chorych, cierpiących i niepełnosprawnych. W 2004 r. do uczestników sympozjum o godności osób niepełnosprawnych powiedział:

„Miarą jakości życia w społeczności jest w dużym stopniu opieka, jaką otacza ona najsłabszych i najbardziej potrzebujących, oraz poszanowanie ich ludzkiej godności. Prawa nie mogą być przywilejem tylko zdrowych. Także osobie niepełnosprawnej należy umożliwić uczestniczenie na miarę jej możliwości w życiu społeczeństwa i dopomóc w wykorzystaniu całego jej potencjału fizycznego, psychicznego i duchowego”.

Aby pomóc młodym ludziom z niepełnosprawnością w dostępie do edukacji po ukończeniu gimnazjum, udało się w ubiegłym roku w II Liceum Ogólnokształcącym zainstalować windę. Jest to pierwsza szkoła ponadgimnazjalna w powiecie, do której osoby mające trudności z poruszaniem się, będą się mogły swobodnie dostać. Powiat pozyskał również pieniądze na zakup mikrobusów dla Warsztatu Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej, dzięki czemu podopieczni tych placówek będą mieli łatwiejszy dostęp do ważnych wydarzeń w mieście i powiecie.

Z pomocy powiatu skorzystały także organizacje pozarządowe, które przygotowały imprezy adresowane do osób niepełnosprawnych – m. in. zawody sportowe w pływaniu, lekkiej atletyce, tenisie, zabawy i wyjazdy integracyjne, dzień walki z rakiem. Wszystkie te przedsięwzięcia pokazują, że osoby niepełnosprawne chcą i potrafią być aktywne. Nie czekają na to aż inni zrobią coś dla nich, ale same się angażują i podejmują inicjatywy, które w naszym powiecie stały się już tradycją, jak np. zawody „Pływać każdy może”, Dzień Białej Laski czy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Należy do nich i spotkanie opłatkowe, w które osoby niepełnosprawne od lat się włączają. Dzięki nim mamy pięknie udekorowane stoły, możemy podziwiać ich prace plastyczne, a podczas programu artystycznego będziemy mieli okazję poznać także ich talenty muzyczne.

Drodzy Państwo, dziękuję wszystkim instytucjom, organizacjom, sponsorom, którzy swoją pomocą i życzliwością wsparli opłatkową uroczystość. W tym miejscu chcę wspomnieć osobę, która przez wiele lat pomagała w opłatkowych przygotowaniach, a którą w ubiegłym roku z żalem pożegnaliśmy. Pani Anita Nakonieczna, nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych zawsze angażowała się w opłatkowe prace i swoją postawą i przykładem zachęcała innych nauczycieli i młodzież do pracy wolontariackiej.

Nawiązując do cytowanych słów papieża Polaka, będziemy się starali – i myślę, że wyrażę tu zamiar wszystkich instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, zarówno w powiecie jak i w gminach – na miarę naszych możliwości czynić nasze lokalne społeczeństwo lepszym poprzez zapewnienie osobom niepełnosprawnym jak najpełniejszego udziału w życiu społecznym, kulturalnym, politycznym.

starosta opłatek

stb