big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600 logo small bpcs logo-szpital pcpr

Polska jest Matką szczególną

DSC 0462W dniu 11 listopada 2012 r. w Powiecie Bolesławieckim uroczyście obchodzono Święto Odzyskania Niepodległości.

To już 94 rocznica Odzyskania Niepodległości. To święto jest nam szczególnie potrzebne, ten rodzaj integracji i świadomości wspólnego celu w odniesieniu do historii, ma kolejny raz wzmocnić naszą tożsamość. Jeszcze raz przekonać o sensowności zgody, wzajemnej pomocy i szacunku dla wspólnoty – mówił Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski.

Powiedziałem kiedyś, że pokój rodzi się sercach. Dopóki nie zdradzimy tego pokoju w naszej duszy i nie pójdziemy na wojnę pod wpływem emocji, manipulacji, czy kolejnego agresywnego artykułu na temat dynamitu, oddamy szacunek tym wszystkich, którzy za ten pokój walczyli z pełnym poświęceniem. Bili się o skarb, którego w swoim życiu nie mogli nawet dotknąć, godząc się na los w okopach albo z karabinem pod poduszką. Nie było im dane zaznać wolności, która jest dziś naszym udziałem.

Smak wolności kojarzy się ze smakiem cukierków, pomarańczy, miesza się z zapachem dobrego domu, bo utrzymanie pokoju jest podobne do tworzenia domu. Dzisiaj, gdy już rozsmakowaliśmy się w cukierkach i pomarańczach, zaczynamy narzekać, że to za mało, że inny mieszkaniec domu ma ich więcej. „Pojęcie «ojczyzna» rozwija się w bezpośredniej bliskości pojęcia «rodzina» – poniekąd jedno w obrębie drugiego. Stopniowo też, odczuwając tę więź społeczną, która jest szersza od więzi rodzinnej, zaczynamy także uczestniczyć w odpowiedzialności za wspólne dobro owej większej «rodziny», która jest ziemską «ojczyzną» każdego i każdej spośród nas.

„Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej” – te słowa papieża Jana Pawła II, wielkiego człowieka, który tak wiele zrobił dla pojednania i jednoczenia ludzi na całym świecie są dziś szczególnie aktualne i bardzo nam potrzebne. Nasza ojczyzna wymaga od nas miłości szczególnej, dalekiej od wewnętrznych sporów i agresji. Jesteśmy wielką narodową rodziną, która musi się wspierać w trudnych sytuacjach, a nie stawać przeciwko sobie.

Od małych rzeczy zaczyna się wojna – od małych i małostkowych. Walka o wpływy, władzę, pieniądze, popularność. „Wypaczone pojęcia wolności, rozumianej jako niczym nie ograniczona samowola, nadal zagrażają demokracji i wolnym społeczeństwom”. Nie dajmy zatruwać naszej wolności, naszego domu taką agresją. Wiele nas kosztowało, aby ten dom miał cztery ściany, solidny dach i coraz piękniejszy ogród. Niepotrzebne są nam wewnętrzne spory i kłótnie w rodzinie. Wiedzą o tym przywódcy w światowej polityce. Znamienne przemówienie Romneya, tuż po przegranych wyborach było wielkim ukłonem w stronę demokracji. Nie tylko pogratulował zwycięskiemu Obamie, ale wezwał naród amerykański do wielkiego wsparcia nowego wspólnego prezydenta.

starosta w kościele

DSC 0556

DSC 0559

DSC 0529

Podczas uroczystości po odczytaniu decyzji wręczone zostały odznaczenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego, Ministra Obrony Narodowej oraz Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych.

Gwiazdy Afganistanu otrzymali:

1. st. szer. Aleksander CZUCHRAJ,

2. st. chor. Robert DOMAŃSKI,

3. st.szer. Krzysztof HUNEK,

4. st . chor. Wojciech SUCHARA

5. kpt. Wojciech WOŁOSIŃSKI,

6. sierż. sztab. Adam WIŚNIEWSKI,

Gwiazdę Iraku otrzymał:

1. st. chor. sztab. Marek KASZUBA,

Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali:

1. mjr rez. Bereza Aleksander,

2. chor. rez. Irski Henryk,

3. mjr Pieniądz Stanisław,

Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali:

1. kpt. Gładysz Andrzej,

Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali:

1.Horzempa Monika,

2.Pawłowski Rafał,

3.Dziadek Grzegorz.

DSC 0543

DSC 0557

DSC 0561

DSC 0563

Natomiast The Army Commendation Medal nadany przez Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych za wyjątkowe zaangażowanie, merytoryczność i wysoki profesjonalizm podczas służby w Afganistanie otrzymał - st. chor. rez. Grzegorz Lech.

DSC 0569

DSC 0570

DSC 0573

DSC 0574

DSC 0575

DSC 0580

DSC 0590

DSC 0593

DSC 0603

Zakończenie uroczystości miało miejsce w Teatrze Starym w Bolesławcu. Licznie zgromadzona publiczność oglądała wzruszający montaż poetycko – muzyczny w wykonaniu Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi. Jestem ogromnie poruszony – mówił przedstawiciel Związku Sybiraków – to była piękna uroczystość, to nasza historia, to nasza Kochana Niepodległa Polska!

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie i pomoc w organizacji uroczystości Orkiestrze Miejskiej, Zarządowi Dróg Powiatowych, Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej oraz Gminie Miejskiej Bolesławiec.

DSC 0608

DSC 0607