W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

  • PEUG - mapy na kliknięcie
    PEUG - mapy na kliknięcie
  • Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
    Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
  • Generalny remont - będzie nowa szkoła
    Generalny remont - będzie nowa szkoła

Orkiestra - doskonała sztuka na deskach Teatru Starego

dsc 3362 535x356 lUdało nam się sprowadzić na deski Teatru Starego najnowszy spektakl w reżyserii Jacka Głomba.  Orkiestra to zabawna i mądra opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień. Dramatyczne i niezwykłe losy budowniczych i mieszkańców Zagłębia Miedziowego.To doskonała okazja, żeby zobaczyć wielką sztukę za niewielką cenę. Bilet na sobotni i niedzielny spektakl 24 i 25 listopada kosztuje tylko 15 zł.

 

To historia jednego z symboli Dolnego Śląska, kopalni miedzi, ujęta w ramy mitu założycielskiego Lubina i całego regionu. Drugim jest forma opowieści. Wielofunkcyjna przestrzeń zaprojektowana przez Małgorzatę Bulandę stwarza pole i dla scen metaforycznych, i dla dosłownego obrazu świata przedstawionego. Pojawiające się w dramacie Krzysztofa Kopki historie górników i innych osób związanych z kopalnią zostały napisane w oparciu o zebrane wcześniej dokumenty i relacje świadków. To kolejny tekst, na podstawie którego powstał w legnickim teatrze spektakl mocno związany z lokalną historią (można wspomnieć chociażby „Balladę o Zakaczawiu”, „Wschody i zachody miasta”, „Łemka”). „Orkiestra” stanowi szeroko zakrojony fresk historyczny dziejów kombinatu kopalni miedziowej w Lubinie – od momentu powstania, aż po dzisiejsze czasy prywatyzowania i działalności spółki KGHM. Dramat osnuty jest wokół losów członków orkiestry górniczej, gdzie spotykali się ludzie, o bardzo odmiennych historiach i poglądach; łączyła ich jedynie umiejętność gry na instrumentach. Poznajemy ich na sali prób orkiestry i na dole podczas szychty. Losy członków górniczej orkiestry są udanym spoiwem dramaturgicznym; pozwalają prześledzić splatające się ze sobą wydarzenia i wiele aspektów przemian zachodzących w Polsce ostatnich pięćdziesięciu lat.

dsc 3442 251x380 l

Ale przede wszystkim jest to opowieść o ludziach, zakleszczonych w mechanizmach historii. Mniej lub bardziej, ale jednak bezwolnych, zanurzonych z zwykłe życie, z polityką stanowiącą (nieobojętne) tło. Groteska miesza się z obyczajowością, umowność z dosłownością. Obyczajowym scenom towarzyszy ckliwość, ale dla równowagi pojawiają się zabawne sceny, sporadycznie przechodzące wręcz w kpinę (scena z Krzysztofem Kieślowskim, który kręcił reportaż o kopalni na zamówienie peerelowskich władz)