W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Ze Zbaraża do Bolesławca


Do Bolesławca przyjechała młodzież ze Zbaraża na Ukrainie. To element projektu realizowanego przez Szkołę nr 3 w Zbarażu i bolesławiecki Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Młodzi wezmą udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki. Na początek spotkali się ze starostą Tomaszem Gabrysiakiem.

 

 Program wzajemnego poznawania się narodów dofinansowany jest przez Polsko – Ukraińską Radę Współpracy Młodzieży. A sam Zbaraż jest miastem partnerskim Bolesławca. Powiat szczególnie dba o podtrzymywanie więzi z mieszkańcami Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.
– Do tej formy współpracy młodzieży mam wyjątkowy sentyment – mówił starosta Tomasz Gabrysiak. – Podobnie jak w przypadku wielu rodzin, które teraz mieszkają na terenie naszego powiatu, również część moich przodków stamtąd pochodzi. Bardzo się cieszę, że to właśnie młodzież ze Zbaraża chce nas odwiedzać, ale również nasi uczniowie chętnie tam jeżdżą i poznają wspólną historię.

Jednym z głównych elementów wizyty będzie wystawa fotograficzna obrazująca przeszłość i teraźniejszość Zbaraża. – Tworzymy również drzewa genealogiczne rodziny każdego uczestnika projektu – mówiła Mirosława Kołtoniuk nauczycielka w Szkole nr 3 w Zbarażu. – Pytamy kim jesteśmy i kim byli nasi przodkowie. Młodzież odkrywa rzeczy, o których nie mieli wcześniej pojęcia. Okazuje się, że wielu uczniów ma polskich przodków, czy to od strony mamy, czy taty. Nawet ja znalazłam dokumenty mojej prababci, w których zapisane jest, że była polskiej narodowości. To była historia, której nie znałam.

Polską opiekunką projektu jest Barbara Smoleńska nauczycielka w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.