W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                 Interreg i Euroregion Nysa               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

Praca dla obcokrajowca


Pracownicy bez kwalifikacji, ale i osoby świetnie wykształcone, z olbrzymim doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Powiat Bolesławiecki jest niezwykle atrakcyjny dla obcokrajowców szukających pracy. W samym Bolesławcu, jak i w okalających miasto gminach bez trudu znajdują zatrudnienie. W tym roku na terenie powiatu może pracować nawet 7 tysięcy obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Gruzji.


- W ubiegłym roku gościliśmy blisko 4,5 tysiąca pracowników zza wschodniej granicy – mówi Starosta Bolesławiecki, Tomasz Gabrysiak. – Przynajmniej przez ostatnie trzy lata odnotowujemy stały wzrost liczby obcokrajowców, którzy przyjeżdżają głównie w poszukiwaniu zatrudnienia. Tendencja jest wzrostowa i wiele wskazuje na to, że w tym roku może to być nawet 6 – 7 tysięcy osób.

Spora grupa obcokrajowców legalizuje pobyt i osiedla się w Powiecie Bolesławieckim na stałe. Sprowadzają swoje rodziny. Inni traktują pobyt w Polsce jak przystanek w dalszej drodze do krajów Europy zachodniej i północnej.

Dużą grupę stanowią osoby, które szukają prac sezonowych. – Prowadzimy ewidencję pracodawców, którzy zgłaszają wolę zatrudnienia obcokrajowców – mówi Anna Zug, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Jest bardzo wielu chętnych. W okresie wiosenno – letnim, co oczywiste, szczególnie poszukiwani są pracownicy do gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Pracownicy sezonowi - na podstawie zezwolenia wydanego przez PUP – mogą pracować do 9 miesięcy. Jeśli chcą i mają możliwość podjęcia pracy na dłuższy czas, muszą otrzymać decyzję wojewody. Taka decyzja wydawana jest na pół roku z możliwością przedłużenia.

Obcokrajowcy uzupełniają deficyt polskich pracowników, o których przy czteroprocentowej stopie bezrobocia w powiecie jest coraz trudniej.