Interreg i Euroregion Nysa               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

Między duchem a materią

Do Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zostało jeszcze sporo czasu, ale ze względu na niecodzienność imprezy, wakacyjne plany i czas niezbędny na powrót do rzeczywistości po kanikule, już teraz prezentujemy program Festiwalu i prosimy o jej popularyzację wśród przyjaciół, sąsiadów, rodziny… A co nas czeka?

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata.
Bolesławiecka edycja tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, od 2017 roku koordynowana przez I LO jest adresowana nie tylko do młodzieży. Warto skorzystać z obecności uznanych naukowców w Bolesławcu, którzy podczas swoich wykładów przybliżą najnowsze odkrycia ze swoich dziedzin. Niektóre z nich to m.in „Globalne i lokalne spojrzenie na nowe zagrożenia wirusowe”, „Wielkie znaczenie zera - krótka historia matematyki od prapoczątku do czasu odkrycia systemu dziesiętnego”, „Żywią, leczą, ubierają i... trują - o roślinach pożytecznych i szkodliwych”, natomiast wykład „Grzeszna? Święta? Niepojęta!” umożliwi przyjrzenie się wizerunkom kobiet we współczesnej kulturze. Będzie również okazja do przyjrzenia się „Astronomii i mechaniki w XVIII-wiecznym Bolesławcu”. Organizatorzy zapewniają niecodzienne, intelektualne emocje.

- Chcielibyśmy, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Chcemy przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Nie unikamy spraw trudnych i drażliwych, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie staramy się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy – podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia.

- W naszych zamierzeniach Festiwal Nauki ma być wielką, ale łatwą do przełknięcia pigułką edukacyjną - w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, humanistów i artystów.

Festiwal Nauki to także sposób na integrację środowiska naukowego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw odpowiedzialności uczonych za wykorzystywanie odkryć naukowych, promocja regionalnych inicjatyw edukacyjnych, uzdolnionej młodzieży oraz pomoc w wyborze kierunku studiów wyższych. To sposób na zainteresowanie przemysłu oraz firm potencjalnymi możliwościami zastosowań badań i odkryć naukowych.

Więcej informacji TUTAJ.