Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
    Bautzen i Bolesławiec - dwa powiaty turystyczne

Wojskowe transporty pojadą inną drogą

W Trzebieniu Małym i Pstrążu powstają obozowiska, w których stacjonować będą amerykańscy żołnierze. Problem w tym, że kruszywo potrzebne do budowy zwożone jest ciężarówkami o ładowności 40 ton. Transporty poruszały się drogami powiatowymi – również po moście – i drogami gminnymi, których wytrzymałość szacowana jest maksymalnie na 30 ton.

Droga jest o wiele za wąska (3,5 – 4 metry) dla tego typu transportów. Nie udało się uniknąć dewastacji samej drogi, studzienek i poboczy. Na prośbę Starosty Bolesławieckiego przejazdy wstrzymano.
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Starosta negocjował z Ministerstwem Obrony Narodowej przyspieszenie terminu budowy drogi alternatywnej – o takich parametrach technicznych, aby wojskowe transporty mogły się nią sprawnie poruszać. Trwają negocjacje dotyczące wytyczenia trasy. Najważniejsze, aby przebiegała z dala od wsi. Zarząd Powiatu będzie starał się o pieniądze ze Skarbu Państwa na pokrycie kosztów remontów zniszczonej drogi.