W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                               logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo r1274876165da5fbf6c56640be38ecfab5e91cf3366 800x600

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

3% więcej wykrytych przestępstw

Nowy komendant bolesławieckiej policji złożył Radzie Powiatu sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Podsumował ubiegłoroczne statystyki. Inspektor Norbert Kurenda, komendantem KPP Bolesławiec jest zaledwie od 4. stycznia tego roku. W policji służy od lat 25. – W ubiegłym roku na terenie powiatu wzrosła liczba popełnionych przestępstw ogólnych i kryminalnych – mówi inspektor Kurenda. – Wynika to po części ze zmian w przepisach.


Chodzi o zmiany, które niektóre wykroczenia kwalifikują obecnie jako przestępstwa. Co ważne z 40 do 43 procent wzrosła wykrywalność przestępstw. W ubiegłym roku policjanci wykonali 11 777 przeróżnych interwencji, to o 938 więcej niż w roku 2017. Zatrzymali aż 378 poszukiwanych, sprawdzili 20 tysięcy osób, zatrzymali 162 pijanych kierowców. Wykroczeń dopuściło się 980 osób. Dla nich spotkanie z policjantami skończyło się na pouczeniach i mandatach. Funkcjonariusze wszczęli 1776 postępowań.


Niestety w porównaniu z rokiem 2017 o 12 wzrosła liczba wypadków drogowych. Było ich 63. Na drogach zginęły 4 osoby. – To wielkie dramaty, których często można było uniknąć. Dlatego w tym roku jeszcze większy nacisk położymy na poprawę bezpieczeństwa na drogach – deklaruje insp. Kurenda.


W planach na ten rok policja ma bardzo dużo działań prewencyjnych dotyczących przemocy w rodzinach, edukowania najmłodszych i seniorów.– Mimo ostrzeżeń, apeli, kampanii medialnych wciąż wiele starszych osób staje się ofiarami oszustów. Proszę, rozmawiajmy z naszymi seniorami, bądźmy czujni – apeluje Komendant. – Złodzieje zabierają im naprawdę ogromne sumy pieniędzy, ginie dorobek życia.

 


Komendant zamierza bardziej aktywizować dzielnicowych. Mają być widoczni i znani mieszkańcom, a ludzie muszą mieć do dzielnicowych zaufanie. - Jest już projekt budowy nowej komendy u zbiegu ulic Cieszkowskiego i Modłowej. Być może jeszcze w tym roku rozpoczniemy budowę - mówi insp. Norbert Kurenda.W bolesławieckiej KPP wciąż służy mniej policjantów niż mogłoby. Dzieje się tak mimo ciągłego naboru.