PEUG - mapy na kliknięcie
    Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich
    Wszyscy dla wszystkich
    Generalny remont - będzie nowa szkoła

Od września w nowej szkole

W tej szkole uczyć się będzie ponad setka dzieci. To tu przeprowadzi się Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Budynek przechodzi generalny remont.

W budynku przez lata funkcjonowała szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi. Budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale wprowadzenie do niego dzieci, które wszystkie wymagają specjalnej troski - spora grupa ma trudności z samodzielnym poruszaniem się, wiele wymaga nieustannej pomocy – wymagało od Zarządu Powiatu Bolesławieckiego podjęcia decyzji o kompleksowej przebudowie, która zaspokoi wszelkie potrzeby niepełnosprawnych dzieci. Dlatego znacznie rozszerzono pierwotny plan remontu i adaptacji, aby dzieciom i wychowawcom zapewnić maksimum komfortu.

Sal lekcyjnych zaplanowano więcej, za to będą one mniejsze, bo klasy są mniej liczne. Niemal w każdej sali zamontowano umywalki. Na wszystkich piętrach są toalety – wyposażone w urządzenia ułatwiające niepełnosprawnym swobodne z nich korzystanie - osobne dla dziewcząt, chłopców i dzieci niesamodzielnych. Te wyposażono w kozetki do przebierania, prysznice.

W budynku jest kuchnia, która serwować będzie posiłki w szkolnej stołówce. Rodzicom bardzo na tym zależało. Na każdej kondygnacji zaplanowano sale rewalidacyjno – wychowawcze. Swój gabinet będzie miała pielęgniarka. Jest sala gimnastyczna, pracownia informatyczna, dwie świetlice, sala doświadczeń świata, warsztaty przysposobienia do życia, w których dzieci będą uczyły się np. samodzielnie przygotowywać posiłki.

Wewnątrz budynku zamontowane zostaną dwie windy. Wymiana wszystkich okien sprawi, że w szkole będzie cieplej, a wydajna wentylacja zapewni właściwą cyrkulacje powietrza. Ostatnia kondygnacja również będzie wykorzystana na cele dydaktyczne. Tam w gabinetach zamontowano klimatyzatory.

Przed budynkiem szkoły – już gotowe – boisko z bezpieczną nawierzchnią, plac zabaw, urządzenia gimnastyczne.

Zarząd Powiatu podął decyzję o zakupie „pierwszego wyposażenia”. To np. nowe meble, pomoce dydaktyczne .Po remoncie budynek spełniał będzie restrykcyjne przepisy przeciwpożarowe. Rada Powiatu Bolesławieckiego zadecydowała o przeznaczeniu 500 tys. zł na zakup mebli i innych sprzętów potrzebnych dzieciom do nauki.

Koniec prac budowlanych i wyposażania budynku planowane jest na wiosnę tego roku.