Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ

Podczas dzisiejszej konferencji, którą współorganizował Powiat Bolesławiecki z Komendą Powiatową Policji w Bolesławcu zgromadzeni uczestnicy spotkania wprowadzeni zostali - w prezentacji Naczelnika Ruchu Drogowego KPP w Bolesławcu – asp. sztabowego Andrzeja Czerwińskiego - do tematyki dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prelekcja, która była wyjątkowo wymowna pokazała jak ważne jest przestrzeganie prawa ruchu drogowego oraz poziom wiedzy społeczeństwa o zasadach funkcjonowania w ruchu drogowym.

O drogach powiatowych wypowiedział się Starosta Bolesławiecki – Karol Stasik, który zgromadzonym przybliżył następujące fakty:

W wyniku wprowadzenia reformy administracyjnej państwa 1 stycznia 1999 r. Powiat Bolesławiecki przejął łącznie 303,833 km. dróg powiatowych:

- drogi powiatowe zamiejskie - 268,667 km.

- drogi (ulice) powiatowe w mieście Bolesławiec - 21,759 km.

- drogi (ulice) powiatowe w mieście Nowogrodziec - 13,457 km.

Większość przejętych dróg nie było odnawianych od wielu lat i wymagały gruntownych remontów. Do końca 2016 r. przebudowano 209,365 km., co stanowi około 70% (68,89%) dróg powiatowych na terenie powiatu bolesławieckiego.

Ponadto od 2008 r. powiat bolesławiecki przyjął do bieżącego utrzymania 90,234 km dróg wojewódzkich na terenie powiatu bolesławieckiego w tym drogę:

- Nr 297: granica województwa – Włodzice Małe

- Nr 350: Parowa (zjazd Poświętne) – Bolesławiec

- Nr 357: Nowogrodziec (gr. powiatu) – Osiecznica

- Nr 363: Bolesławiec (skrzyż. 297) – Garnczary (gr. powiatu)

Dodatkowo od 2016 r. powiat bolesławiecki przyjął do bieżącego utrzymania 87,885 km dróg wojewódzkich na terenie powiatu zgorzeleckiego, czyli:

- Nr 296: Iłowa – Jeleniów (DK4)

- Nr 350: Gozdnica – Ruszów – Parowa

- Nr 351: Jagodzin (DW 296) – Pieńsk – Zgorzelec (DK4)

- Nr 353: Pieńsk (DW351) – Strzelno (DK4)

Powiat Bolesławiecki, dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym w ramach wykonywanych zadań współfinansował następujące inwestycyjne drogowe:

Przebudowę drogi Nr 2499D relacji Brzeźnik – Ocice (finansowanie: Powiat Bolesławiecki / Gmina Bolesławiec / DSDIK),

Przebudowę drogi Nr 2501D relacji Raciborowice – Żeliszów - Ustronie (finansowanie: inwestycja wykonana przez wykonawcę DW 297 w ramach objazdu),

Przebudowę drogi Nr 2273D relacji Gościszów – Ocice (finansowanie: Powiat Bolesławiecki / Gmina Nowogrodziec),

Przebudowę drogi powiatowej – ul. Ogrodowa (finansowanie Powiat Bolesławiecki / Gmina Miejska Bolesławiec),

Przebudowę drogi powiatowej – ul. Polna (finansowanie Powiat Bolesławiecki / Gmina Miejska Bolesławiec),

Przebudowę drogi Nr 2283D Gierałtów – Czerna (finansowanie: Powiat Bolesławiecki / Gmina Nowogrodziec),

Przebudowę drogi ul. Komuny Paryskiej (finansowanie: Powiat Bolesławiecki / Miasto Bolesławiec).

Jednocześnie Starosta Bolesławiecki przedstawił inwestycje drogowe w trakcie realizacji. Są nimi:

Przebudowa drogi powiatowej Nr 2271D Osiecznica, węzeł autostradowy ﴾Luboszów) A-18 granica powiatu ﴾Rudawica) przebudowa drogi na odcinku 24 km + rozbiórka i budowa mostów (finansowanie: RPO / Powiat Bolesławiecki / Gmina Osiecznica),

Przebudowa drogi  powiatowej Szczytnica(finansowanie: Powiat Bolesławiecki / Gmina Warta Bolesławiecka),

Przebudowa ul. Sądowej (finansowanie: Powiat Bolesławiecki/ Miasto Bolesławiec),

Ponadto na terenie powiatu realizowane są przebudowy dróg wojewódzkich nadzorowane w części przez powiat bolesławiecki i w części przez DSDIK:

1/ Przebudowa  Nr 350 w miejscowości Ruszów,

2/ Przebudowa  Nr 357 w miejscowości Zebrzydowa,

3/ Przebudowa drogi Nr 297 na odcinku od Bolesławca do Lwówka Śląskiego,

4/ Budowa obwodnicy południowo wschodniej Miasta Bolesławiec w ciągu drogi wojewódzkiej 297.

Łącznie w 2017 r. na terenie powiatu bolesławieckiego zostanie przebudowanych ponad 23 km. dróg powiatowych na łączną kwotę około 14,5 mln.

Ponadto w ramach działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym powiat od pół roku zajmuje się usuwaniem substancji oleistych na drogach powiatowych powstałych w skutek zdarzeń losowych. Realizuje to za pośrednictwem firmy zewnętrznej, której to zadanie zostało zlecone. W przypadku zdarzeń w tym zakresie, o znacząco większym wymiarze działania zleceniobiorcy są wspomagane przez służby powiatu (ZDP).

Podczas drugiego panelu konferencji odbył się pokaz współdziałania służb na symulowanym miejscu wypadku drogowego. Zaprezentowany został również specjalistyczny furgon policyjny natomiast na symulatorze zderzeniowym można było sprawdzić działanie pasów bezpieczeństwa.

BMP/RC