Nowa koalicja w Powiecie Bolesławieckim

3 listopada 2016 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu, w obecności Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego oraz Prezydenta Miasta Bolesławiec Pana Piotra Romana a także Wójtów gmin powiatu bolesławieckiego: Pana Mirosława Haniszewskiego, Pana Dariusza Pawliszczy, Pana Waldemara Nalazka i Pana Andrzeja Dutkowskiego -  odbyło się podpisanie porozumienia koalicyjnego.

W skład nowej większości do Rady Powiatu wejdą radni z Platformy Samorządowej Powiatu Bolesławieckiego, Klubu Radnych Forum Samorządowego, Klubu Radnych Niezależnych oraz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zawarcie koalicji poprzedziło odczytanie przez Przewodniczącego Rady - Pana Karola Stasika oświadczenia Pana Dariusza Kwaśniewskiego - Starosty Bolesławieckiego. W swoim oświadczeniu Starosta poinformował wszystkich, że w dniu 14 listopada 2016 r. na zwołanej nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu  - złoży rezygnację.

Zgodnie z art. 31 a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym rezygnacja Starosty oznacza rezygnację całego Zarządu. Przed nową większością w Radzie stanie więc konieczność wyłonienia nowego Zarządu.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, koalicjanci zgodzili się powołać Zarząd Powiatu w następujący sposób : Starostą Bolesławieckim oraz jednym z członków zarządu zostaną osoby wskazane przez Platformę Samorządową Powiatu Bolesławieckiego. Wicestarostą zostanie osoba wskazana przez radnych z Klubu Forum Samorządowego. Urzędującym Członkiem Zarządu zostanie osoba wskazana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Członkiem Zarządu zostanie również osoba wyznaczona przez Klub Radnych Niezależnych.

Zmiany obejmą również Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady Powiatu. Przewodniczący oraz drugi z Wiceprzewodniczących Rady zostanie wyznaczony przez Klub Radnych Niezależnych. Pierwszym Wiceprzewodniczącym Rady zostanie osoba wyznaczona przez Klub Radnych Forum Samorządowe.

Radnych Rady Powiatu Bolesławieckiego czeka więc pracowity listopad.

Radosław Palczewski

Sekretarz Powiatu Bolesławieckiego